Used 2024 Heartland Pioneer BH270 Travel Trailer
DUAL ENTRY - DOUBLE SIZED BUNKS - BOOTH DINETTE - SOFA + MORE - CALL US TODAY @ 920-933-5545
Heartland Pioneer travel trailer BH270 highlights:
- Dual Entry Doors
- Double-Size Bunks
- Furniture Slide Out
- Rear Corner Bathroom
- 52 Cu. Ft. Pass-Through Storage
The kids are ready, are you? They are excited about hanging out on the double-size bunks with a ladder after hiking and exploring around the campgrounds. A feature you are sure to like is the exterior entry door into the full bathroom which allows you to easily access the bathroom from outside when relaxing under the power awning. The main living and kitchen area offers a slide out which includes a booth dinette and sofa and provides more floor space in this area and the kitchen. The cook will have full amenities including a three-burner cooktop and microwave oven, plus a 10 cu. ft. 12V refrigerator. And when you need privacy, open up the sliding door into the front bedroom and take a nap on the queen bed.
With any Pioneer travel trailer by Heartland, there is a hybrid aluminum front profile with an aerodynamic radius front cage structure for better wind and water deflection, adding strength and reducing tongue weight. The E-Z lube axles help provide smooth towing and the electric awning with LED lights will extend your outdoor living space. Since each model is carpet-free, you can easily clean up after a weekend at the lake, and the extra large crossflow windows allow fresh air to move through your trailer. There are also ball bearing drawer guides and a residential style (50/50) sink in the kitchen, a power vent in the bath, plus an innerspring mattress and TV hookups in the bedroom for added convenience.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $7,881
Sale Price: $21,995
Stock# SE550553A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 750 lbs |
| GVWR | 7750 lbs |
| Dry Weight | 6460 lbs |
| Cargo Capacity | 1258 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFPB3228RE530125 |
Pioneer BH270 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


