Used 2024 Forest River RV Cedar Creek 388RK2 Fifth Wheel
Forest River Cedar Creek fifth wheel 388RK2 highlights:
- Bath and a Half
- Rear Kitchen
- Fireplace
- Master Suite
- Desk
If you need to get some work done while you are camping in this fifth wheel then you will appreciate the desk with a chair! The rear kitchen has plenty of countertop space and a three burner cooktop to cook your best meals, a 20 cu. ft. 12V refrigerator with an ice maker to store any leftovers, and a wall mounted dining table with an extension and an ottoman. The hide-a-bed sofa slide opens up the living area which also has power theater seating across from an entertainment center with a fireplace and TV. The half bathroom has a closet with washer/dryer prep so you can have clean clothes throughout your entire trip. Inside the master suite is a king bed slide and access to the front full bathroom which has a walk-in closet, a shower with a seat, and a dual sink vanity for two to get ready at once.
With any Cedar Creek fifth wheel by Forest River, you will find a quality-built RV with your comfort in mind! The all-aluminum super structure on 16" centers or less will provide a solid foundation to your fifth wheel, and the 3M bonded sidewalls will hold up over years of use. Each model also includes a Road Armor suspension for smooth towing, 5-Tier MorRyde Easy-Steps, a 200W Go Power solar panel, and motion sensor lighting in the exterior storage. Inside, the decorative fireplace with a natural wood mantel will have you feeling right at home and the V-Flow cordless vacuum will let you easily clean up after a weekend at the lake. Additional features include extra storage for linens and a skylight in the bath, reading lights above the bed and bedside motion sensor lighting, plus vinyl floor covering and solid surface countertops!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $61,097
Sale Price: $69,777
Stock# 09898-U
Interior Color: BAHAMA INTERIOR COLOR
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Interior Color | BAHAMA INTERIOR COLOR |
| Hitch Weight | 2105 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Dry Weight | 12439 lbs |
| Cargo Capacity | 5561 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 82 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V Arctic French Door Stainless Glass w/Icemaker |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | LP/110V |
| TV Info | LR Smart TV, BR 32" TV |
| Awning Info | 18' Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4X4FCRR30RS232659 |
Cedar Creek 388RK2 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


