Used 2023 Jayco Jay Flight 280BHK Travel Trailer
THIS RV IS SOLD. OVER 3000 MORE IN STOCK. CALL 817-645-8100
Jayco Jay Flight travel trailer 280BHK highlights:
- Bunk Beds
- Booth Dinette
- Entertainment Center
- Dual Entry Doors
The whole family can get together in this travel trailer! You can sleep on the queen bed in the front private bedroom and the kids can sleep on the 48" x 80" bunk beds with a ladder. The dual entry rear corner bathroom is easy to access even from the outside with one of the dual entry doors to the unit. With a booth dinette and jackknife sofa slide, you will have more walking around space. There is even a bench with storage to keep your shoes out of the way. You also have an outside refrigerator to enjoy a cold beverage without having to go back inside!
These Jayco Jay Flight travel trailers have been a family favorite for years with their lasting power and superior construction. An integrated A-frame and magnum truss roof system holds them together. When you tow one of these units you're towing the entire unit and not just the frame. With dark tinted windows, you have more privacy and safety. The vinyl flooring throughout will be easy to clean and maintain too. Come find your favorite model today!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 216272A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 735 lbs |
| GVWR | 8250 lbs |
| Dry Weight | 6650 lbs |
| Cargo Capacity | 1600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15'E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| TV Info | LR LED Smart |
| Awning Info | 20' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBC0BS2P1710181 |
Jay Flight 280BHK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


