Used 2023 Highland Ridge RV Range Lite 241BH Travel Trailer
Highland Ridge RV Range Lite travel trailer 241BH highlights:
- Bunk Beds
- Laundry Chute
- Outside Kitchen
- Outside Docking Station
- Pass-Through Storage
The whole gang can camp together in this travel trailer! Everyone will have a comfortable place to sleep between the rear corner set of double over double bunk beds, the queen bed inside the front private bedroom, and even the U-shaped dinette once converted. Inside the bedroom there is underbed drawers, wardrobes on either side of the bed, and a laundry chute for your dirty clothes to stay out of the way. Behind the entertainment center there is a closet for your storage needs and the kitchen pantry is big enough to store everyone's favorite snacks. The chef will enjoy cooking with the three burner cooktop and 17" oven inside but enjoy cooking at the outside kitchen even more!
Each one of these Highland Ridge RV Range Lite travel trailers maximize their interior space while staying lightweight thanks to the TuffShell fiberglass walls! The residential floor slides create more walking around space, and the residential vinyl flooring throughout makes them kid and pet friendly. A few construction features you will appreciate include a fully-walkable roof, a thermal seal which means the underbelly is enclosed, heated, and insulated, and a fully insulated roof with a PVC roofing membrane. Plus, there is an exterior grill hookup quick connect port, self-adjusting electric brakes to help you safely arrive, and an oversized pass-through storage area with motion lighting. Come find your favorite one today!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# DCR3088
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 670 lbs |
| GVWR | 7400 lbs |
| Dry Weight | 5685 lbs |
| Cargo Capacity | 1715 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 58 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | ST205/75R14'D |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lb |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR Smart HDTV |
| Awning Info | 18' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 58TBM0BNXP3ED3088 |
Range Lite 241BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


