Used 2023 Highland Ridge RV Open Range Conventional 26BHS Travel Trailer
PERFECT FAMILY CAMPER, READY TO GO. STOP IN TODAY AND SEE HOW TO MAKE THIS ONE YOURS.
Highland Ridge Open Range Conventional travel trailer 26BHS highlights:
- 16' Power Awning with LED Lights
- Pleated Blackout Night Shades
- Full Bath
- Jack-Knife Sofa
- Outside Storage
You're going to love every minute spent in this spacious travel trailer. The booth dinette and jack-knife sofa within the large slide out will be perfect for meal times, relaxing, and additional sleeping space. Add the optional Smart TV to the entertainment center and you're set up for movie night! This model includes an outside kitchen with a griddle and a refrigerator for cold drinks, plus indoor appliances if the rain has ruined your plans for the day. You will enjoy your own bedroom up front with space-saving sliding doors and two wardrobes for your clothes.
The affordable Open Range Conventional travel trailers by Highland Ridge are ready to meet your camping needs! You will appreciate the durable Magnum Roof system, plus each model is constructed with black front diamond plate protection, 5/8" main floor decking, and self-adjusting electric brakes with E-Z Lube axles for smooth towing. The 81" interior height means you won't feel cramped when relaxing with friends and family, and the residential vinyl flooring throughout is easy to clean, which will be perfect if you're camping with little ones or pets. These models also include an AM/FM/Bluetooth radio with indoor/outdoor speakers, a digital TV antenna that will go perfectly with the optional Smart TV, plus a 13,500 BTU roof mounted A/C to keep you cool on those hot summer months.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $1,293
Sale Price: $23,494
Stock# 99856
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 705 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 5730 lbs |
| Cargo Capacity | 1770 lbs |
| Fresh Water Capacity | 84 gals |
| Grey Water Capacity | 32.5 gals |
| Black Water Capacity | 32.5 gals |
| Tire Size | ST205/75R15'D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| Awning Info | 16' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 58TBM0BP2P75L3083 |
Open Range Conventional 26BHS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


