Used 2023 Heartland Gravity 3570 Toy Hauler Fifth Wheel
Heartland Gravity toy hauler 3570 highlights:
- Dual Entry Doors
- Three Burner Cooktop
- Reclining Sofa Seating
- Shower with a Seat
- Bath and a Half
Your guests will love to tag along to the lake in this spacious toy hauler. There is a 13' separate garage where they can sleep and play when the toys are unloaded, plus there's a loft area here and a half bath for added convenience! The main living and kitchen area feature dual opposing slides to give the chef plenty of space to cook, and the kitchen island with swing-out stools will be an added bonus you are sure to love. After a day outdoors, you and your spouse will love retreating to the front master bedroom. There is a king bed for a great night's rest, plus a wardrobe slide out to keep your clothes neat and tidy.
The Gravity toy hauler fifth wheels by Heartland allow you to enjoy the great outdoors with your favorite ride-on toys. The wide-body construction, aluminum framed and laminated sidewalls, and heated and enclosed underbelly provide a durable RV made to last. You'll appreciate the 30 gallon fuel station with generator prep to keep the bikes gassed up, and the industry leading Dexter axles with G-rated tires provide smooth towing from home to campground. Head indoors to find solid stained hardwood doors and drawers, a stainless steel sink with a residential style faucet, a large shower with a skylight, plus cold and crack resistant flooring to withstand your adventurous lifestyle. You'll also enjoy pleated night shades for added privacy, a DVD/CD/radio entertainment package, and a JBL Hi-Fi sound system with a subwoofer to keep the good times rollin'!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# C518472
Exterior Color: WHT
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Exterior Color | WHT |
| Hitch Weight | 2460 lbs |
| GVWR | 16460 lbs |
| Dry Weight | 12304 lbs |
| Cargo Capacity | 4108 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 85 gals |
| Black Water Capacity | 92 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 13 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 27000 btu |
| Awning Info | 20' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5SFCG4127PE518472 |
Gravity 3570 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


