Used 2023 Forest River RV Wildwood Heritage Glen Hyper-Lyte 25RBHL Travel Trailer
Wildwood Heritage Glen Hyper-Lyte travel trailer 25RBHL highlights:
- Theatre Seating with Cupholders
- Booth Dinette
- Spacious Rear Bath
- Walk-In Pantry/Closet
- Outside Kitchen/Bar
Whether it's a couples night or family night, you can enjoy the spacious living and kitchen area thanks to the large slide out. Grab your favorite snacks from the walk-in pantry/closet and head to the booth dinette and/or the theatre seats with cupholders across from the entertainment center which also features a fireplace. You will be able to easily whip up your best meals and clean up even easier with the L-shaped countertop with an extension. The front private bedroom features an RV queen bed for you to get a good night's rest with wardrobes on either side to keep the room tidy, and the rear bathroom is spacious with a sliding door, a wardrobe and linen closet!
The Wildwood Heritage Glen Hyper-Lyte travel trailer by Forest River offers stability with a wide stance axle system, easy setup with a power tongue jack with an LED docking light, and safe entry with the Step Above aluminum entry steps. The XL Max-Tint panoramic window(s) in the main slide bring the outside inside, plus the kitchen offers a recessed glass stove top cover, a Midnight glass range hood and microwave, plus more. You will also find a back-up camera prep and solar prep, an outdoor shower, black-accented upgraded aluminum wheels, and many more exterior conveniences.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# PU025133PUR
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 640 lbs |
| Dry Weight | 6038 lbs |
| Cargo Capacity | 1602 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" LED TV |
| Awning Info | 18' w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| VIN | 4X4TWBA24PU025133 |
Wildwood Heritage Glen Hyper-Lyte 25RBHL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


