Used 2023 Forest River RV Sabre 37FLH Fifth Wheel
Oxford store! CALL 256-459-4199 *NO HIDDEN FEES!Forest River Sabre fifth wheel 37FLH highlights:
- Kitchen Island
- Separate Living Room
- Full and Half Bath
- Hutch
- Outdoor Kitchen
- Master Suite
- 5 Slides with Toppers
- Dual Vanity Sinks
- Washer/Dryer Prepped
- Dual Theater Seating and Hide-a-bed sofa
- Fireplace
- Residential size Fridge
This Sabre fifth wheel with a full and half bath is sure to be a crowd pleaser! The front living area is the perfect place for everyone to visit each other comfortably on the two tri-fold sofas that can be transformed into extra sleeping spaces, or at the theater seating for complete relaxation. You will also find an entertainment center with a fireplace and a Smart TV. This Sabre has a kitchen filled with convenient features, such as a 12V refrigerator with French doors, a kitchen island, and a lighted pantry with motion sensors. The rear master suite has access to its very own full bathroom with a double-sink vanity for two to get ready at once, and a wardrobe that is prepped for an optional washer and dryer to be added for convenience!
You will experience luxurious camping trips at an affordable price with any one of these Forest River Sabre fifth wheels! These models are durable and ready to travel anytime of the year thanks to features like the high-gloss gel-coat front cap with LED lighting, the PVC roof membrane, and the forced air underbelly with enclosed gate valves. The electric auto-leveling system makes setting up easy and safe, and the adjustable power awning with LED lighting will create an inviting outdoor living space. Each model includes a universal docking station which includes a black tank flush and an outside shower, and the backlit "Secure Step" landing for you to enter and exit the unit safely. Inside, you will love the design of the ambient accent lighting above the crown molding in the living area, the real wood lumbercore cabinetry, and the vintage gaslight decorative lighting!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $5,702
Sale Price: $39,998
Stock# 26-113 NT
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2345 lbs |
| Dry Weight | 11948 lbs |
| Cargo Capacity | 2717 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 94 gals |
| Black Water Capacity | 76 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V with French Doors |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 18' Adjustable Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3SR2B0P6112104 |
Sabre 37FLH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


