Used 2023 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 16BHS Travel Trailer
Forest River Cherokee Wolf Pup 16BHSW is the perfect camper for small families. It features a queen size bed and 2 bunks. The dinette easily converts to an additional sleeping space. You'll find plenty of storage for all of your camping necessities.
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Stock# UT420553
| Length | 21 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| GVWR | 5575 lbs |
| Dry Weight | 3594 lbs |
| Cargo Capacity | 1981 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 23 gals |
| Black Water Capacity | 23 gals |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Number of LP Tanks | 1 |
| VIN | 5ZT2CKEC1NY024068 |
Cherokee Wolf Pup 16BHS Reviews
-
Perfect for our family
2018 Cherokee Wolf Pup 16BHS
What I liked most: I looked a lot for a camper that would suit us best (family of 4), and this is what we chose. It’s surprisingly hard to find something that isn’t huge that uses the space this well. We can pull this with our car. Plenty of storage. The finishes look nice. The dry bath is great, we don’t miss the bathroom sink. The shower height is low but it works fine for camping. Honestly this camper has almost everything we wanted, and a few things that feel like extras. Our kids think it’s the best thing ever.
What I'd improve: There is no outdoor shower, or hose, which would have been really nice. It could use a little more clearance, but we have gotten where we wanted to go. My least favorite thing about this camper is actually the way it looks. I don’t understand why trailers always seem to look so cheesy, with giant logos and silly paint jobs, but this one is no exception. It’s a little goofy, but it’s functionality has made us embrace it.8 years ago | Erin S. from , -
Compact but we'll designed
2016 Cherokee Wolf Pup 16BHS
What I liked most: You can see a lot of thought has gone into this small end camper. The bunks and bed have been placed with space efficiency. The storage throughout actually has some nice depth.
What I'd improve: The bathroom has no sink and the shower might have some height problems for taller people11 years ago | Nate T. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


