Used 2022 Palomino Real-Lite HS-1916 Truck Camper
Palomino Real-Lite hard side max truck camper HS-1916 highlights:
- Outside Kitchen
- Queen Bed
- Microwave Oven
- Wardrobe/Pantry
- Heated/Enclosed Basement
- 12-Volt Tank Heat Pads
This hard side max truck camper is packed to the max with at-home features, so come take a look! Once you arrive at the campground or the river, set up the rear fold-down patio and start lunch on the outside kitchen. Inside, you'll find a cooktop and a microwave oven, plus a 6 cu. ft. two-way refrigerator for milk and eggs. You may want to visit on the 68" sofa, clean up in the wet bath, or take a rest on the front queen bed that includes a wrap-around nightstand. There is even a TV within the entertainment center to keep you busy on those rainy days!
With any Real-Lite truck camper by Palomino you can sure you are getting a durable camper made to last thanks to the alpha super flex membrane roof, the high density block foam insulation, and the hi-gloss exterior fiberglass. Whether you choose a soft side, hard side, or hard side max model, you won't be left wanting. LED interior lighting and mortise and tenon hard wood cabinets will make your camper feel more like home, and the Congoleum flooring is made to last through years of adventures. These campers include black Rieco Titan convertible jacks (electric on Max models), an exterior battery charging station, plus solar prep if you plan to go off-grid.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# HL6065A
| Sleeps | 3 |
| Length | 20 ft |
| Ext Width | 8 ft 2 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Dry Weight | 3595 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 20 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Way |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Floor Length | 10 ft 8 in |
| Center of Gravity Front | 53 in |
| LP Tank Capacity | 6 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| Truck Bed Size | Long |
| TV Info | TV |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 4X4SRCV02NN115552 |
Real-Lite HS-1916 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


