Used 2022 Heartland Trail Runner 211RD Travel Trailer
Heartland Trail Runner travel trailer 211RD highlights:
- Queen Bed
- U-Shaped Dinette
- Full Bathroom
- Sleeps Four
Load up your family of four or group of friends and see just how fun and easy camping can be with this Trail Runner travel trailer by Heartland. Along the rear there is a U-shaped dinette where you can enjoy your meals, and at night you can convert the dinette into additional sleeping space for two. You can also enjoy the comfortable queen bed up front. Throughout this trailer there are overhead cabinets where you can store your personal belongings, dishes and such, and the full bathroom will keep you refreshed and ready for whatever you want to do next. And don't forget about the power awning that offers an outdoor living area protected from the elements.
Find your true paradise by searching your favorite trails with your own Heartland Trail Runner travel trailer! The exterior is protected by a diamond plate stone guard, and you are protected while you are outside by the power awning with LED light strip. The exterior shower is going to be useful when you are hanging out by the fire or coming back from the lake, and the auto-ignition furnace will keep you toasty and warm during the cool fall months. The heated, enclosed underbelly is also beneficial during the cooler temperatures, and the Trail Runner has been prepped for a back-up camera which will make it easier to travel those trails.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 338796
| Sleeps | 4 |
| Length | 25 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 570 lbs |
| GVWR | 6900 lbs |
| Dry Weight | 4278 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFEB2620NE489432 |
Trail Runner 211RD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


