Used 2022 Heartland Sundance Ultra Lite 255BH Travel Trailer
Heartland Sundance Ultra Lite travel trailer 255BH highlights:
- Outdoor Kitchen
- U-Shaped Dinette
- Double-Size Bunks
- Walk-In Pantry
- Private Bedroom
You have all of the convenience you could need with this Sundance Ultra Lite travel trailer! Not only is there an excellent interior kitchen with a four-burner range, refrigerator, and double-bowl sink, but there is also an outdoor kitchen that can be used when you want to cook out in the fresh air. When you enter this trailer, you'll find that there is a walk-in pantry/wardrobe directly to your right, so you can hang any gear or jackets when you come in. The large slide pushes the U-shaped dinette out of the way so that you can have an open walkway from the front private bedroom back to the bathroom and bunks. You'll even be able to get clean at any time with the use of the full bathroom.
The Heartland Sundance Ultra Lite travel trailers and toy haulers are exceptionally beneficial for a family who is just starting out in the RV lifestyle. Each unit is constructed with an enclosed underbelly, a painted fiberglass front cap with LED lights, a walkable aluminum trussed barrel roof, and a rack and pinion power slide out. You'll have a spare tire and carrier for life's unfortunate mishaps and one unique key for all of your locks with the Keyed Alike system. The interior offers you woven flooring and residential-style furniture for a long-lasting traveling companion. You can use the outside spray port with hose and sprayer for cleaning or hosing down the campsite.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $1,011
Sale Price: $21,988
Stock# 93999
Exterior Color: WHITE
Interior Color: GREY
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | GREY |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 846 lbs |
| GVWR | 7846 lbs |
| Dry Weight | 5922 lbs |
| Cargo Capacity | 1892 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 87 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 19' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
Sundance Ultra Lite 255BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


