Used 2022 Heartland Sundance Ultra Lite 231ML Travel Trailer
large slide; boot dinette; pantry; enclosed underbelly
View all Sundance Ultra Lite Floorplans
2022 231ML Features and Options
What Our Customers Are Saying
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Price:
$24,995
You Save: $4,000
Sale Price: $20,995
You Save: $4,000
Sale Price: $20,995
Campers Inn
Location: Tampa, FL
Stock# 21174990
Location: Tampa, FL
Stock# 21174990
Stock# 21174990
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2022 231ML Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 532 lbs |
| GVWR | 7532 lbs |
| Dry Weight | 5090 lbs |
| Cargo Capacity | 2410 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 19' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFSB272XNE481730 |
For more information
Contact Us
Sundance Ultra Lite 231ML Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Front Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


