Used 2022 Coachmen RV Freedom Express Select 29SE Travel Trailer
INCOMING TRADE / Half-Ton Towable / Bunkhouse / U-Shaped Dinette / Mid Kitchen / Front Queen Bedroom
Coachmen Freedom Express Select travel trailer 29SE highlights:
- U-Shaped Dinette
- Exterior Storage
- Full Bath
- 32" TV
- Sleeps Nine
Whole-family fun is waiting for you in this spacious travel trailer. The kids or your guests will love the private bunkhouse with four bunks, plus a wardrobe with a countertop to keep their things. You will enjoy the front private bedroom with a walk-around queen bed and dual wardrobes, and if you have any other guests, they can sleep on the sofa or U-shaped dinette within the large slide out. The kitchen includes everything needed to prepare meals each day, including a microwave oven, a three burner cooktop, and a double door refrigerator. This model also includes a pass-through storage, plus additional exterior storage to bring along hiking gear, fishing poles, and camp chairs!
With any Freedom Express Select travel trailer by Coachmen you will find an alumicage construction and vacuum bonded walls with Azdel composite for a trailer made to last. These Select value models come standard with two interior and two exterior speakers, hidden hinge cabinetry, USB ports, and Congoleum diamond flooring. You will appreciate the power tongue jack, as well as the full walk-on roof and heated and enclosed underbelly to extend your camping season. The River interior design will have you feeling right at home, and you'll enjoy an AM/FM/HDMI/USB/Bluetooth stereo to keep the party going.
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at: $2,390
A 3 year protection plan can be added to this camper for $2,390 or $27/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 144/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# NW023435
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 642 lbs |
| GVWR | 9000 lbs |
| Dry Weight | 6218 lbs |
| Cargo Capacity | 2782 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| TV Info | 32" TV |
| Awning Info | 16' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Freedom Express Select 29SE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


