Used 2022 Coachmen RV Freedom Express Select 20SE Travel Trailer
Coachmen Freedom Express Select travel trailer 20SE highlights:
- L-Shaped Dinette
- Full Bath
- 16' Power Awning with LED Lights
- Pantry
- Pass-Through Storage
You will feel right at home in this cozy travel trailer that can sleep three to four each night. The front bedroom includes a comfortable walk-around queen bed and dual wardrobes to keep your clothes tidy. If you have any guests, they can sleep on the L-shaped dinette when it's not being used to dine at. Meals can be prepared on the three burner cooktop or in the microwave oven, and your perishables will stay fresh in the double door refrigerator. This model also includes a 32" TV to keep up on your favorite shows, and there is a convenient pantry below the TV to keep snacks and dry goods.
With any Freedom Express Select travel trailer by Coachmen you will find an alumicage construction and vacuum bonded walls with Azdel composite for a trailer made to last. These Select value models come standard with two interior and two exterior speakers, hidden hinge cabinetry, USB ports, and Congoleum diamond flooring. You will appreciate the power tongue jack, as well as the full walk-on roof and heated and enclosed underbelly to extend your camping season. The River interior design will have you feeling right at home, and you'll enjoy an AM/FM/HDMI/USB/Bluetooth stereo to keep the party going.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# NW020908
Exterior Color: White
Interior Color: River
| Sleeps | 3 |
| Length | 24 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | River |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 512 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4100 lbs |
| Cargo Capacity | 1840 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Available Beds | Queen, Booth Dinette |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 32" TV |
| Awning Info | 16' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2FEJB8NW020908 |
Freedom Express Select 20SE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


