Used 2022 Coachmen RV Clipper Cadet 16CFB Travel Trailer
A/C! Power Awning!
Coachmen RV Clipper Cadet travel trailer 16CFB highlights:
- Full-Size Bed
- Pantry
- Booth Dinette
- Wardrobe
- Exterior Storage
- Two-Burner Cooktop
This Clipper Cadet travel trailer has a 54" x 74" bed to sleep on at night which means that you won't have to sleep on the cold, hard ground, but you will still have an easy time getting to the campsite because this trailer weighs less than 2,800 pounds. The kitchen is equipped with a two-burner cooktop, pantry, 3-cubic foot refrigerator, and undermount sink for your convenience when it comes time to prepare meals. The booth dinette is where you can eat those meals, or you can sit down to play a game. The private bathroom has a toilet and shower so that you can stay clean wherever you are, and there is an entryway wardrobe to store some belongings.
If you would like to tow with features that make camping easier, choose the Coachmen Clipper Cadet travel trailer. Not only do you have the most trusted name in camping with Coachmen, but you also have the ultimate value and a lightweight companion. There is a friction-hinge entry door and a 6' 6" interior height. The kitchen has seamless countertops, and there are Ultra Comfort high-density cushions to sit on. The tinted safety glass windows will keep out the harmful ultraviolet rays, and there are scissor-style stabilizing jacks to keep your trailer secure while you're camping.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# PJ132839
| Sleeps | 3 |
| Length | 18 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 363 lbs |
| GVWR | 3863 lbs |
| Dry Weight | 2783 lbs |
| Cargo Capacity | 1080 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | 110 Volt |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2CWEC3PJ132839 |
Clipper Cadet 16CFB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


