Used 2022 Alliance RV Valor 41V15 Toy Hauler Fifth Wheel
Alliance RV Valor toy hauler 41V15 highlights:
- Two Hutches
- Fireplace
- Loft
- Front Private Bedroom
- Dual Entry Doors
Why Buyers Love It
-
Adventure-ready: Strong chassis, powerful appliances, solar/ lithium options = off-grid freedom.
-
Versatile interior: Garage seats convert to sleeping; loft adds extra space; bath & a half in larger layouts.
-
Stylish comfort: Residential finishes, smart storage, fireplace + HDTV = full-time cabin feel.
-
Convenience built in: Dual entry, central docking station tank pads, power awnings.
Interior Comfort & Style
Commercial-grade vinyl flooring, hardwood cabinet doors with soft-close hardware
Spacious living space with fireplace, 50? HDTV, LED accent lighting and roller shades
Bedroom & Bath
Front master suite with king slide-out, flip-top dresser, and large wardrobe (washer/dryer prep available)
Main bath includes dual entry doors and a roomy 48?×30? shower; half-bath in garage.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 101813A
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 3476 lbs |
| GVWR | 20000 lbs |
| Dry Weight | 14834 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 106 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Capacity | 60 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 17 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 15 ft |
| TV Info | LR 50" Smart TV, BR 12V TV, Garage 12V TV |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 7M5FV4431NA006846 |
Valor 41V15 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


