Used 2021 Jayco Seismic 3815 Toy Hauler Fifth Wheel
Jayco Seismic toy hauler 3815 highlights:
- Bath and a Half
- Wardrobe Slide with Linen Closet
- 50" LED TV
- 18 Cu.Ft Refrigerator
- Residential Style Pantry
- 15' 6" Garage
- HappiJack Electric Queen Bed
You can be sure to have a great weekend in this toy hauler that can comfortably sleep eight people each night. The dual entry doors provide entrance into the 15' 6" separate garage, or the main living area. Let the kids play in the loft while the chef of the family prepares lunch in the spacious kitchen. The island here will provide extra counter space, and the residential style pantry will be perfect for dry goods and snacks. Mom and dad will appreciate their own space in the front master bedroom, especially since they will have their own private entrance into the dual entry bath! This model also includes plenty of smart storage space, including a shoe garage, a bedroom slide with linen storage, plus tons of overhead compartments!
With each Seismic toy hauler by Jayco you will appreciate the 5-Star Handling Package which includes MORryde CRE-3000 rubberized suspension, 7,000 lb. Dexter axles with Nev-R-Adjust brakes, plus Goodyear Endurance tires for smooth towing wherever the road takes you. The equalizer hydraulic 6-point auto-leveling system, LED high-intensity ramp lights, and fully enclosed, LED-lit Nautilus universal docking center will make set-up a breeze once you arrive at your destination. These toy haulers feature Shaw vinyl flooring, solid hardwood slide fascia, a stainless steel sink, plus many more interior comforts to make you feel right at home. The central vacuum system will easily clean up the dirt from your afternoon ride, and the dual USB charging ports will allow you to charge your tablet or phone with ease. For luxury camping with your favorite ride-on toys, the Seismic toy haulers by Jayco are the way to go!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# ACCEV0051
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 8 ft 3 in |
| Hitch Weight | 3880 lbs |
| GVWR | 19995 lbs |
| Dry Weight | 14910 lbs |
| Cargo Capacity | 5085 lbs |
| Fresh Water Capacity | 106 gals |
| Grey Water Capacity | 87 gals |
| Black Water Capacity | 87 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 45000 btu |
| Fuel Capacity | 60 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 2 Way |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Garage Size | 15 ft 6 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" TV, BR 32" TV |
| Awning Info | 12' and 15' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
Seismic 3815 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


