Used 2021 Jayco Melbourne Prestige 24KP Motor Home Class C - Diesel
Jayco Melbourne Prestige Class C diesel motorhome 24KP highlights:
- Overhead Bunk
- Dinette Slide
- Frameless Windows
- Remote Keyless Entry
- Exterior Utility Center
- Outside Shower
Step inside this motorhome and see just how comfortable your next road trip will be! You can rest up each night on the walk-around queen bed, and freshen up each morning in the 24" x 32" shower. The 6 cu. ft. refrigerator will keep your perishables cold and fresh, and there is a wardrobe right next to it for you to use as you wish. Grab a plate from the curved European-style cabinets and place the eggs on it that you fried up on the Suburban two burner, drop-in cooktop with flush cover then head to the Jayco exclusive, easy-operation legless dinette table slide to enjoy them. The overhead bunk has a 750 lb. capacity so you can sleep worry free, and you can even choose to add the optional B-Plus front cap feature with overhead storage!
Come explore one of these Jayco Melbourne Prestige Class C diesel motorhome that has been built on an upgraded Mercedes-Benz 3500 chassis! Jayco uses the top-quality materials and innovative construction techniques with the Stronghold VBL™ vacuum-bonded laminated roof, floor, and sidewalls and the premium Sikkens full-body paint. The Customer Value Package which includes extra luxurious features like the automotive-bonded, front cap panoramic window with power shade, the Girard® armless patio awning with LED light strip, the Truma AquaGo Comfort Plus tankless water heater, and the Ultraleather® swivel driver and passenger seats with boosters. With power windows, a tilting steering wheel, cruise control, and a 10.25 inch integrated Mercedes-Benz® infotainment center with GPS, you will experience a comfortable ride and stay right on track too. Come see Jayco's modern spin on old world craftsmanship with any one of these motorhomes!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# UM2070342
Chassis: Mercedes Benz 3500
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 25 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Tire Size | 215/85R16 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 15115 |
| Engine | V-6 Turbo |
| Chassis | Mercedes Benz 3500 |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 12.2 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Truma AquaGo Comfort Plus |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 42 cu. ft. |
| TV Info | LR LED |
| Awning Info | 14' Electric with LED Light Strip |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1X8E33Y9LN122502 |
Melbourne Prestige 24KP Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


