Used 2021 Jayco Alante 27A Motor Home Class A
Outside TV; Cockpit Table; 18' Electric Awning
View all Alante Floorplans
2021 27A Features and Options
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Price:
$64,995
You Save: $6,000
Sale Price: $58,995
You Save: $6,000
Sale Price: $58,995
Campers Inn
Location: Tampa, FL
Stock# 21174479B
Location: Tampa, FL
Stock# 21174479B
Chassis: Ford F53
Stock# 21174479B
Chassis: Ford F53
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2021 27A Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 72 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 49 gals |
| Tire Size | 245/70R19.5 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 64090 |
| Engine | 7.3L V-8 |
| Chassis | Ford F53 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 190 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 56 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 22000 btu |
| Basement Storage | 78 cu. ft. |
| TV Info | LR 39" LED TV on Lift, Ext LED TV |
| Awning Info | 18' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 23000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1F65F5DN1L0A10843 |
For more information
Contact Us
Alante 27A Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Outdoor Entertainment Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


