Used 2021 Highland Ridge RV Open Range Conventional OT180BHS Travel Trailer
Highland Ridge Open Range Conventional trailer OT180BHS highlights:
- Bunk Beds
- Single Slide
- Outside Storage
- Pet Friendly
- 11' Power Awning with LED Lights
- Outside Storage
You will love the extra interior space you have in this model thanks to the slide out dinette. The kids can hop into the bunk beds each night, and you and your spouse will enjoy the front bed. The tub/shower in the full bath will make bath time a snap for little ones, and you'll find all the kitchen appliances to make meals each day, including a three burner cooktop and a microwave oven.
With each Open Range Conventional travel trailer by Highland Ridge you will be able to enjoy your unit for years thanks to the fiberglass insulation, the PVC roofing membrane, and the Magnum Roof System which is 50% stronger than the competition. The black front diamond plate will help protect your trailer from rock and debris on the way to the lake, and you will appreciate the stabilizer jacks for easy set-up once you arrive. These models feature residential vinyl flooring throughout, a residential high-rise faucet, seamless pressed membrane kitchen countertops, and hardwood cabinet doors to make you feel right at home. The dual axle models include even more comforts you are sure to love, such as stainless steel appliances, a comfortable bedspread, a lighted pass-through storage, and an LED TV to just name a few!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $3,000
Sale Price: $18,999
Stock# U-15M3120
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft |
| Hitch Weight | 375 lbs |
| GVWR | 4900 lbs |
| Dry Weight | 3710 lbs |
| Cargo Capacity | 1190 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 11' Power w/LED Lights and Integrated Speakers |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 58TBH0AK9M15M3120 |
Open Range Conventional OT180BHS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


