Used 2021 Heartland Pioneer RK 280 Travel Trailer
Heartland Pioneer travel trailer RK 280 highlights:
- Front Private Bedroom
- Dual Entry Bathroom
- Rear Kitchen
- Two Recliners
- Pass-Through Storage
The chef will love cooking in the rear kitchen of this travel trailer with all of the countertop space to easily prepare each meal! You can enjoy your meals at the booth dinette then play a card game or relax on either the sofa or two recliners. The dual entry bathroom has a neo-angled shower for you to freshen up in each morning and an entrance into the front private bedroom. Inside the bedroom is a queen bed for a good night's rest and nightstands on either side of it to set a glass of water and your phone!
Each one of these Heartland Pioneer travel trailer and toy haulers will lead the way to a comfortable camping trip! The fresh modern décor and carpet free interior creates a comfortable atmosphere. The hybrid aluminum front profile features an aerodynamic radius front cage structure for better wind and water deflection, as well as adds strength. An EZ Camp package comes with black tank flush, an outside shower with hot and cold water, LP quick connect, outside TV hookup to watch the big game, and a flip down secure step with a XL handle to make it easier entering and exiting. With the Pioneer power pack, you will get power stabilizer jacks, a power tongue jack, and a power awning to socialize underneath rain or shine. Don't leave your bikes, wood, or coolers behind either, simply store them with the flip-down storage rack!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 5CR4204
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 716 lbs |
| GVWR | 9000 lbs |
| Dry Weight | 6580 lbs |
| Cargo Capacity | 2388 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFPB342XME454204 |
Pioneer RK 280 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


