Used 2021 Heartland Pioneer RK 280 Travel Trailer
FREE DELIVERY & SETUP!!
THIS BEAUTIFUL 2021 HEARTLAND PIONEER RK 280 25TH ANNIVERSARY EDITION IS A RV LOADED WITH LUXURY!! 35 LONG. PRIVATE QUEEN BED ROOM, QUEEN SOFA SLEEPER. FRONT BEDROOM. LARGE REAR LIVING ROOM, LOTS OF CABINET STORAGE.
COLD A/C . FIREPLACE, TV, 30AMP POWER. OUTDOOR STORAGE. AWNING WITH LED LIGHTS. LUXURY FEEL THROUGHOUT!! ONLY 6704UVW.
OUR PRICE: $15995.
WE HAVE MULTIPLE RV TO CHOOSE FROM!!
We are located in KENNEDALE, TX. We show RVs 7 DAYS A WEEK BY APPOINTMENT. Call BRET 8178050067 or AMY 8176584633. FREE DELIVERY TO ALL 48 STATES.
WE INSPECT & GO THROUGH ALL TRAILERS TO ENSURE OUR CUSTOMERS ARE 100% SATISFIED.¡SE HABLA ESPAÑOL!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# 5038291319
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 716 lbs |
| GVWR | 8990 lbs |
| Dry Weight | 6580 lbs |
| Cargo Capacity | 2388 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | 2 |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
Pioneer RK 280 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


