Used 2021 Gulf Stream RV Vintage Cruiser 19ERD Travel Trailer
Gulf Stream Vintage Cruiser travel trailer 19ERD highlights:
- Queen Bed
- Sleeps Three
- Private Bedroom
- Full Bath Amenities
- Indoor/Outdoor USB Ports
- Outdoor Speakers
Retro style with up-to-date amenities make this the perfect travel trailer for camping fun. There is a RV queen bed up front with a vintage custom comforter and a privacy curtain to enjoy your own space. You will appreciate the private toilet and sink, with the shower just across the hall so two people can freshen up at once. Easily prepare meals on the two burner cooktop or use the microwave oven. This model includes a TV mount if you choose to bring a TV along for entertainment, and the booth dinette will be perfect for meal times, game night, and additional sleeping space at night!
Any Gulf Stream Vintage Cruiser travel trailer will bring you a lightweight and fun vintage vibe from the 50's, a time when life was simpler and the pace was slower and more relaxed. These 20'-26' models put state-of-the-art conveniences into the look of yesteryear to bring you a camping experience like none other. The Vintage Cruiser can easily be towed behind your family's SUV or minivan, and each unit features high-performance vinyl flooring, fine-grained cabinetry, and a vintage interior design. You can enjoy your trailer for years to come since these models are constructed with durable materials, such as a one-piece fiberglass roof, a six-sided welded aluminum frame, and laminated fiberglass sidewalls with an exterior layer of Azdel composite substrate. Outside, you'll find many convenient features to make each trip hassle-free, like the easy-lube axles, the convenient hitch light, and the electric awning with LED lights!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 0675
Interior Color: Teal and Cream
| Sleeps | 3 |
| Length | 23 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Teal and Cream |
| Hitch Weight | 370 lbs |
| Dry Weight | 3090 lbs |
| Cargo Capacity | 1294 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 675 |
Vintage Cruiser 19ERD Reviews
-
Perfect (almost)
2016 Vintage Cruiser 19ERD
What I liked most: Love the retro look. A real head turner at every campground we pull into!
What I'd improve: Like other reviews. Folks at the factory need to slow down with the silicone gun. Sloppy work in some areas.10 years ago | Terry E. from Pine Mountain, GA -
Head Turner
2016 Vintage Cruiser 19ERD
What I liked most: The overall style and colors are awesome. Truly looks like something out of the 50's, with all the modern comforts and accessories. Towing it is a breeze. Small and easy to get around in the campgrounds. We love it.
What I'd improve: They could've been a little less sloppy with the silicone gun at the factory. But better to have to much than to little.10 years ago | Steve R. from Methuen, MA -
No Quality Control before leaving assembly line
2016 Vintage Cruiser 19ERD
What I liked most: Nice color concept.
What I'd improve: Overall quality is in question. Water system flowed backwards, white silicone just poured on roof, silicone around windows all over the outside of camper, front and rear bumper had massive touch ups in paint. Dozens of other little defects that you don't see at the dealer, but when you get home, you will be mad. Maybe company should have a quality control person checking throughout before it leaves the assembly line.10 years ago | Russ M. from Merrimack, NH
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


