Used 2021 Gulf Stream RV Vintage Cruiser 19CSK Travel Trailer
**BLUE OX WEIGHT DISTRIBUTION HITCH**CURT BRAKE CONTROLLER**AWNING SUNSCREEN**BACKUP CAMERA**
Gulf Stream Vintage Cruiser travel trailer 19CSK highlights:
- Sofa Bed
- 60" Folding Table
- Semi-Private Bedroom
- Single Slide
- Pantry Closet
- Outside Speakers
What could be better than enjoying the great outdoors during the day and enjoying creature comforts every evening? You will be able to do just that in this spacious travel trailer. The full bath includes a radius shower to freshen up before bed, and you and your spouse can dine together at the folding table in front of the sofa bed. The front RV queen bed is sure to give you a great night's rest, and you can hang your jackets in the dual shirt closets. In the morning, prepare eggs and bacon on the two burner cooktop, or make instant oatmeal in the microwave oven before heading outside for the day.
Any Gulf Stream Vintage Cruiser travel trailer will bring you a lightweight and fun vintage vibe from the 50's, a time when life was simpler and the pace was slower and more relaxed. These 20'-26' models put state-of-the-art conveniences into the look of yesteryear to bring you a camping experience like none other. The Vintage Cruiser can easily be towed behind your family's SUV or minivan, and each unit features high-performance vinyl flooring, fine-grained cabinetry, and a vintage interior design. You can enjoy your trailer for years to come since these models are constructed with durable materials, such as a one-piece fiberglass roof, a six-sided welded aluminum frame, and laminated fiberglass sidewalls with an exterior layer of Azdel composite substrate. Outside, you'll find many convenient features to make each trip hassle-free, like the easy-lube axles, the convenient hitch light, and the electric awning with LED lights!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $10,725
Sale Price: $16,995
Stock# 53318U
Interior Color: Woody & Knotty Pine
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Woody & Knotty Pine |
| Hitch Weight | 340 lbs |
| Dry Weight | 3395 lbs |
| Cargo Capacity | 700 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G2319M7053318u |
Vintage Cruiser 19CSK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


