Used 2021 Forest River RV Cedar Creek 345IK Fifth Wheel
Forest River Cedar Creek fifth wheel 345IK highlights:
- Fireplace
- King Bed
- Kitchen Island
- Hide-A-Bed Sofa
- Free-Standing Table
- Animal Leash Latch
You won't want to camp any other way once you enter this Cedar Creek fifth wheel! It features a front private bedroom with a king bed to enjoy a good night's rest on, a full-width wardrobe with storage shelves, and an area prepped to add a washer and dryer. The full bathroom has a shower with a seat and a skylight above it for natural lighting as you get ready at the large vanity sink with two faucets, plus there is a linen closet to store your towels. The kitchen has everything you will need to prepare a delicious home-cooked meal including extra counter space next to the kitchen pantry and a kitchen island that you can add a dishwasher to. The rear living area is the perfect place to wind down your nights by relaxing on either the hide-a-bed sofa or the power theater seats with cupholders and USB charging ports across from the entertainment center with a fireplace and 50" TV.
See where the road leads with any one of these Forest River Cedar Creek fifth wheels! They are constructed with the famous Cedar Creek all-aluminum superstructure on 16" centers, a "True" gelcoat exterior, and Silaprene® bonded sidewalls that are resilient, grow stronger with age, and also have an outstanding resistance to UV, heat, cold, moisture, oil/gas, and highway chemicals. The Dexter Performance and Safety Package will give you a peace of mind while driving down the road. You can also bring your furry friend with the animal leash latch, and enjoy your privacy with the Hehr frameless, tinted automotive-style windows. A few other convenient features you are sure to love are the Intervac central vacuum system with a front storage compartment port and interior automatic dustpan, the Congoleum® flooring (carpet mandatory in dining slide), and the USB plug-ins on each side of the king bed. Come choose the model that best suits you today!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# 323940
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2190 lbs |
| GVWR | 16190 lbs |
| Dry Weight | 12418 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Electric with Ice Maker |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | LP/110V |
| TV Info | LR 50" Flat Screen TV, BR 32" TV |
| Awning Info | 18' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4FCRL23MS226430 |
Cedar Creek 345IK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


