Used 2021 Fleetwood RV Discovery 38K Motor Home Class A - Diesel
!JUST ARRIVED! COME SEE FOR YOURSELF!
View all Discovery Floorplans
2021 38K Features and Options
Call for details. 904-741-5100
What Our Customers Are Saying
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Campers Inn
Location: Jacksonville North FL
Stock# 101947A
Location: Jacksonville North FL
Stock# 101947A
Chassis: FREIGHTLINER
Stock# 101947A
Chassis: FREIGHTLINER
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2021 38K Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 33400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R 22.5 |
| Furnace BTU | 30 btu |
| Generator | 8kw |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 38111 |
| Engine | 6.7 CUMMINS |
| Chassis | FREIGHTLINER |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 252 in |
| Available Beds | 2 |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Aquahot |
| AC BTU | 60 btu |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACGFC3MCMT3639 |
For more information
Contact Us
Discovery 38K Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


