New 2021 Dutchmen RV Aspen Trail LE 29BB Travel Trailer
NO HIDDEN FEE'S!!
Dutchmen RV Aspen Trail LE travel trailer 29BB highlights:
- Dual Entry Doors
- Bunk Beds
- Front Private Bedroom
- Walk-Through Bathroom
- Booth Dinette
With dual entry doors, you will experience a smooth flow of traffic in and out of this travel trailer! One of the entrances even leads directly into the front private bedroom with a queen bed to lay your head on at night and an entrance into the walk-through bathroom. The kitchen has everything you will need to prepare a delicious home cooked meal including a large kitchen pantry to store your favorite snacks. The hinged entertainment center allows everyone to have a clear view whether they're sitting at the booth dinette or sofa. The kiddos will love sleeping on the rear set of bunk beds and there is even a wardrobe by them to keep their clothes neatly put away!
Each one of these Dutchmen RV Aspen Trail LE travel trailers will turn heads at the campgrounds! They are built with a durable roof structure consisting of a TPO roof, 3/8" decking, fiberglass insulation, and Lauan interior panel. The superior A/C cooling creates an even cooling throughout with insulated ducting. You will get more bang for your buck with more standard features for less money. The Aspen Trail LE package comes with a 120V exterior outlet which will come in very handy, mini blinds throughout for added privacy, and a high output furnace with auto ignition to keep you warm on a cool night. There is a perfect model just waiting for you to choose it!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# M8925841
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 10 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 807 lbs |
| Dry Weight | 6324 lbs |
| Cargo Capacity | 2476 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT29B23M8925841 |
Aspen Trail LE 29BB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


