Used 2021 DRV Luxury Suites Mobile Suites 44 Houston Fifth Wheel
2021 DRV MOBILE SUITES HOUSTON BATH AND A HALF FLOOR PLAN - 1 YEAR WARRANTY - RARE LATTE CABINETRY - FIBERGLASS ROOF - SAT - O/D ENTERTAINMENT - HEAT PUMPS - BIG INVERTER - SLIDE TOPPERS - S/O TRAY - VERY LOW USE CONDITION
WE ARE FAMILY OWNED AND THE NATION'S LARGEST USED, EXCLUSIVELY DRV / LUXE DEALER. ALL UNITS ARE CERTIFIED AND COME WITH A NATIONAL ONE YEAR WARRANTY. OUR AFTER SALES CUSTOMER SERVICE IS SECOND TO NONE.
WHISKEY MOUNTAIN RV IS THE LARGEST, FACTORY AUTHORIZED, EXCLUSIVELY DRV SERVICE AND BODY REPAIR CENTER IN THE U.S. THE ONLY BRAND THAT WE SELL AND SERVICE AND OUR PRODUCT KNOWLEDGE IS SECOND TO NONE. OUR CUSTOMIZATION DEPARTMENT ALLOWS YOU TO PERSONALIZE YOUR UNIT IN ALMOST ANY WAY YOU WANT, SO DON'T BE AFRAID TO ASK. WE FEEL THAT WE PROVIDE EXTRAORDINARY SERVICE BOTH BEFORE AND AFTER THE SALE. ALL UNITS ARE CERTIFIED AND COME WITH A COMPREHENSIVE, ONE YEAR WARRANTY - GOOD ANYWHERE IN CANADA AND THE U.S. IT HAS A LOW $200.00 DEDUCTIBLE PER WORK ORDER. THE BEST THING ABOUT THIS WARRANTY IS THAT THEY WILL PAY TO HAVE THE MOBILE MECHANIC COME TO YOU IF YOU CAN'T TAKE IT TO A DEALER.
THIS VERY LOW USE 2021 DRV MOBILE SUITES HOUSTON IS DRV'S MOST POPULAR FLOOR PLAN. IT FEATURES A MAIN FLOOR HALF BATH / LAUNDRY ROOM, HUGE KITCHEN WITH CENTER ISLAND, LARGE PANTRY AND A KING BED MASTER SUITE WITH A HUGE FULL BATHROOM ENSUITE.
IT WAS BUILT ON 6/19/2020 AND THE GOODYEAR TIRES ARE DATE CODE 3/2020. THEY ARE IN EXCELLENT CONDITION OF COURSE. IT WAS ORIGINALLY SOLD IN SEFFNER, FLORIDA. WE PURCHASED IT FROM IT'S ORIGINAL OWNER WHOSE'S HUSBAND SADLY HAD RECENTLY PASSED AWAY. IN ADDITION TO THE MANY OPTIONS THAT THIS UNIT HAS, THE PREVIOUS OWNER ADDED A 5.5Kw ONAN LP GENERATOR. AS IT JUST ARRIVED WE HAVE ONLY DONE A PRELIMINARY INSPECTION OF IT AND OF COURSE FOUND NOTHING WRONG.
THE EXTERIOR COLOR IS DRV'S PLATINUM HAZE PARTIAL PAINT PACKAGE WITH FULL BODY CLEAR COAT. THE INTERIOR IS DRV'S AFFINITY DECOR WITH THE RARE AMD BEAUTIFUL LATTE HARDWOOD CABINETRY. THE SATELLITE IS SET FOR DISH, THE THEATER SEATING IS POWERED AND 2 AC UNITS HAVE HEAT PUMPS. A COPY OF THE ORIGINAL MSRP SHEET FOR JUST OVER $209,000 IS INCLUDED IN THE PICTURE SECTION.
THESE PICTURES WERE TAKEN BY MY WIFE AND ARE OF THIS COACH WE ARE SELLING HERE. THEY ARE NOT BROCHURE PICTURES. WE WILL CONSIDER CERTAIN TRADES - 2019 OR NEWER PLEASE. WE OFFER A NATIONAL DELIVERY PROGRAM. THE ONE YEAR WARRANTY CAN BE EXTENDED UP TO FOUR MORE YEARS FOR A NOMINAL FEE. PLEASE FEEL COMFORTABLE TO CALL ME - BARRY AT 480-694-3771 CELL - ANYTIME WITH ANY QUESTIONS YOU MAY HAVE. THANKS FOR YOUR INTEREST.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 439391
Exterior Color: Platinum Haze
Interior Color: Affinity
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 46 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Int Height | 8 ft |
| Interior Color | Affinity |
| Exterior Color | Platinum Haze |
| GVWR | 24000 lbs |
| Dry Weight | 21480 lbs |
| Cargo Capacity | 2520 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 215/75/17.5 Goodyears Load Range H |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Generator | 5.5Kw ONAN LP - Low Hours |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential Stainless Steel French Door |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 30" x 48" |
| Number of Awnings | 5 |
| Axle Weight | 9000 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas Electric |
| AC BTU | 45000 btu |
| Awning Info | Power with LED Lights and Weather Shield |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5KEAG4636M1439391 |
Mobile Suites 44 Houston Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


