Used 2021 Coachmen RV Nova 20C Motor Home Class B
SOLD! - CHECK OUT OUR OTHER MODELS
Coachmen RV Nova Class B gas motorhome 20C highlights:
- Ram Promaster 3500 - FWD (21my)
- 3.6L-V6 Gas Engine - 280hp
- 2,800w Onan Gas Generator w/Auto-start
- 2,000w Inverter & 3x 115Ah AGM Batteries
- 220w Rooftop Solar Panel System
- Side "Wet bath" Shower & Commode
- 24" LED Smart TV
- Real Hardwood Maple Cabinetry (not faux wood or paper wrapped)
- European Dual-Pane Windows with integrated screens and reflective shades
Factory Options included on this '21 Nova 20C:
- Nova Convenience Package
- Nova Electronics Package
- Upgraded Faux Leather Cab Seat Covers
- Rear Ladder w/Bike Rack
- 12v Tank Heater (Grey Tank)
- COZY WRAP upgraded insulation
Aftermarket Installed Items:
- Upgraded Black Wheels & All Terrain Tires
- Roof Rack
Pack your bags and load up this Nova Class B gas motorhome for an unforgettable weekend getaway with your spouse or friend! The front captain's chairs have a removable table in between them for you to grab a quick bite to eat without having to leave the comfort of your seat. After a long day on the road, take a hot shower in the wet bath and then head to the rear 64" x 76" lay-flat power sofa for a quick nap. There are two jump seats, one of which is next to a shirt locker and pull-out pantry. The kitchen has a two-burner LP cooktop for you to prepare a delicious home-cooked meal, and if there happens to be any leftovers, then you can store them inside the 7.3-cu. ft. refrigerator to enjoy once again!
The great outdoors calls for a great RV, and the Coachmen Nova Class B gas motorhome fits that bill! You'll be delighted to find a RAM Pro Master 3500 3.6L V6, 24-valve engine with 280HP to power your travels, and the Rockwool R-15 insulation is the best insulation found on any Pro Master competition. Another Nova feature that isn't found on other Pro Master competitors is the solid hardwood cabinetry, and the imported European dual-pane acrylic windows with solar reflective exterior pull-downs are quite attractive and functional. The fresh water tank and black water tank above the floor protect the water lines, and the two 110W solar panels provide you with power from the sun.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# C-9118
Chassis: Ram Pro Master 3500
Exterior Color: Silver
Interior Color: Cashmere w/Maple Cabinets
| Sleeps | 2 |
| Length | 20 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 2 in |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| Interior Color | Cashmere w/Maple Cabinets |
| Exterior Color | Silver |
| GVWR | 9350 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 23 gals |
| Black Water Capacity | 19 gals |
| Generator | 2800i Gas Generator |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 13783 |
| Engine | 3.6L V-6 24 VALVE |
| Chassis | Ram Pro Master 3500 |
| Horsepower | 280 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Available Beds | 1 sofa bed |
| Torque | 250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Nova Kool |
| Refrigerator Size | 7.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4629 lbs |
| Axle Weight Rear | 5291 lbs |
| LP Tank Capacity | 7.9 gal |
| Water Heater Type | Truma Combi Eco Plus |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 24" LED Smart TV |
| Awning Info | 13' 1" |
| Gross Combined Weight | 11500 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 220 watts |
| VIN | 3C6MRVJG2ME519118 |
Nova 20C Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


