Used 2021 Coachmen RV Freedom Express Blast 17BLSE Toy Hauler Travel Trailer
Coachmen Freedom Express Blast toy hauler 17BLSE highlights:
- Rollover Sofa
- Indoor/Outdoor Table
- RV Queen Bed
- Private Bathroom
- Pass-Through Storage
Stop imagining how much fun you will have with your off-road toys and load up this Freedom Express Blast toy hauler to hit the dunes! Once at your destination, you can easily set up the interior before taking off with your toys. The 70" rollover sofa and free-standing indoor/outdoor table allow you to dine and chill out while watching the 32" HDTV. You can get cleaned up in the private shower and toilet room before falling asleep on the 54" x 80" bed. You will find plenty of storage for your gear on the shelves, inside the cabinets, and outside in the pass-through compartment. You can even make meals if you like with the kitchen amenities.
As you spend your time getting to know nature a little bit better, you'll want the trustworthy Coachmen Freedom Express Blast toy hauler by your side! With its heated/enclosed underbelly, aluminum construction, vacuum bonded walls with Azdel composite, and E-Z lube axles, the Freedom Express Blast is ready for whatever toy adventure you're planning. There are tinted safety glass windows to give you privacy, and the pet leash and bottle opener will come in very handy. You will also find great convenience from the USB charging ports, and the congoleum diamond flooring will hold up through all of your adventures.
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# 82261C
| Sleeps | 4 |
| Length | 20 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 508 lbs |
| GVWR | 5900 lbs |
| Dry Weight | 3594 lbs |
| Cargo Capacity | 2306 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 8 ft 8 in |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| TV Info | LR 32" LED HDTV |
| Awning Info | 12' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZY2FEFB3MW017731 |
Freedom Express Blast 17BLSE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


