Used 2020 Winnebago Industries Towables Micro Minnie 2108TB Travel Trailer
Winnebago Minnie travel trailer 2108TB highlights:
- Convertible Twin Beds
- Booth Dinette
- Wardrobe
- Single Slide
Camping just got a whole lot easier and comfortable in this Micro Minnie travel trailer. The single slide provides more space for the kids to play with the dog on the floor. Within the slide you'll find the booth dinette that can sleep an extra guest or two children. Preparing all your meals will be a snap with a three-burner range and a microwave oven provided in this unit and the full rear bath allows you to clean up everyday. This model also features two twin beds that can convert into a king bed for truly a great night's rest.
With each Micro Minnie by Winnebago Industries Towables, you will find plenty of modern conveniences, like the 13,500 BTU air conditioner and Noble Classic high-gloss fiberglass sidewalls, all in a compact and easy-to-tow package. You will also find an LED TV, an AV system with AM/FM/CD/DVD/USB/Bluetooth for indoor entertainment, exterior speakers to crank up the tunes, and an electric awning with LED lights for protection from the outside elements while you're gathered together around the campfire or simply enjoying the fresh air.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $9,483
Sale Price: $20,977
Stock# C49911
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 435 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 3950 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | ST235/75R15 |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Two Twin |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3700 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 12' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 54CTM2J29L3049911 |
Micro Minnie 2108TB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


