Used 2020 Winnebago Industries Towables Micro Minnie 1706FB Travel Trailer
Winnebago Industries Micro Minnie travel trailer 1706FB highlights:
- RV Queen Bed
- Divider Curtain
- Wardrobe
- Full Bath
Imagine riding your bikes around the campground, cooking hot dogs over the campfire, and retiring to a comfortable oasis at night. This Micro Minnie travel trailer provides all of that and more with its RV queen bed that has a divider curtain for privacy and a 32" x 72" booth dinette for one to sleep and two to dine. If you find yourself craving some bacon and eggs in the morning, there is a three-burner cooktop, a microwave, and a refrigerator in the kitchen that will help you prepare a breakfast feast, and you will find storage for your coffee beans, dry goods, and snacks in the pantry.
With each Micro Minnie by Winnebago Industries Towables, you will find plenty of modern conveniences, like the 13,500 BTU air conditioner and Noble Classic high-gloss fiberglass sidewalls, all in a compact and easy-to-tow package. You will also find an LED TV, an AV system with AM/FM/CD/DVD/USB/Bluetooth for indoor entertainment, exterior speakers to crank up the tunes, and an electric awning with LED lights for protection from the outside elements while you're gathered together around the campfire or simply enjoying the fresh air.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $3,008
Sale Price: $15,987
Stock# ACCK47213
| Sleeps | 3 |
| Length | 19 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 10 ft |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 300 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 2980 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 15 |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3700 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 10' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 54CTM2F27L3047213 |
Micro Minnie 1706FB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


