Used 2020 Keystone RV Springdale Mini 1750RD Travel Trailer
Keystone Springdale Mini travel trailer 1750RD highlights:
- LED Lighting
- Front Queen Bed
- Large Pantry
- Pass Through Storage
Come enjoy each camping trip in this single axle Springdale Mini 1750RD travel trailer. You can enjoy your meals at the U-shaped dinette or in the evening plan to visit or play a card game or two here. Along the front of this model there is a queen bed with a reversible bedspread, a closet at the foot of the bed for your hang up clothes, and overhead cabinets above the bed. You can bring along all of your favorite snacks and easily store them inside the large pantry, plus you can easily whip up a meal with the two burner range.
Get ready for any camping trip whether near or far! You will want an easy to tow, lightweight Keystone Springdale Mini travel trailer or toy hauler. These models have tinted safety glass windows, a mega exterior pass through storage area, E-coated corrosion-resistant wheels for a smoother ride. Inside you will enjoy plenty of features such as the cable TV hookup with a booster, the sleek black Furrion microwave, plus there is LED lighting so that you can see clearly whether day or night. There is also a CD/Bluetooth radio and a reversible bedspread, plus so much more! So don't waste anymore time, come choose today the Keystone Springdale Mini travel trailer or toy hauler that best suits you!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $5,000
Sale Price: $10,900
Stock# 107338
Exterior Color: Grey
Interior Color: Grey
| Sleeps | 4 |
| Length | 21 ft 5 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Interior Color | Grey |
| Exterior Color | Grey |
| Hitch Weight | 520 lbs |
| GVWR | 4400 lbs |
| Dry Weight | 3340 lbs |
| Cargo Capacity | 1060 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas DSI |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 10' |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT17517LW107338 |
Springdale Mini 1750RD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


