Used 2020 Keystone RV Hideout Single Axle 177LHS Travel Trailer
View all Hideout Single Axle Floorplans
2020 177LHS Features and Options
Keystone Hideout Single Axle travel trailer 177LHS highlights:
- U-Shaped Dinette
- Kitchen Pantry
- Queen-Size Bed
- Pass-Through Storage
- Full Bathroom
For a comfortable vacation that you and your family are sure to love, take this Hideout Single Axle travel trailer on your next outdoor excursion. Whether you're resting for the night on the queen-size bed or you're enjoying time together with the family on the U-shaped dinette, you will be able to feel the comfort in every aspect of this trailer. As you prepare dinner for everyone on the two-burner range top, you will love the fact that all of your spices are right there with you in the large pantry.
See the world through fresh eyes in the crisp and clean Hideout Single Axle travel trailers and toy haulers from Keystone RV! The powder-coated frame, cambered chassis, flex-pex tubing, and Dexter E-Z Lube axle will provide you with a durable foundation for all of your travels. You will also be amazed by the beautiful interior decor. The Platinum Maple cabinets, Burlap Shale wall board, and White Cascade countertops will deliver an upscale and modern space to enjoy while you are vacationing, and the wood plank feature wall, black cabinet hardware, and all-new backsplash will certainly add to that stylish vibe. The Furrion Bluetooth radio and blue LED exterior speakers will let you keep your summer parties sizzling, and you can also make your Hideout even more functional by adding solar panels and a Furrion back-up camera to the areas that have been prepped for these features.
What Our Customers Are Saying
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Price:
$19,995
You Save: $7,000
Sale Price: $12,995
You Save: $7,000
Sale Price: $12,995
Bretz RV & Marine
Location: Liberty Lake, WA
Stock# 101447
Location: Liberty Lake, WA
Stock# 101447
Stock# 101447
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2020 177LHS Specifications
| Sleeps | 4 |
| Length | 21 ft 5 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Hitch Weight | 540 lbs |
| Dry Weight | 3327 lbs |
| Cargo Capacity | 1073 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 38" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDT17718LW246049 |
For more information
Contact Us
Hideout Single Axle 177LHS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
U Shaped Dinette Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


