Used 2020 Jayco Jay Flight Bungalow 40LOFT Travel Trailer
Jayco Jay Flight Bungalow travel trailer 40LOFT highlights:
- Loft
- Loft Stairs
- Kitchen Island
- Dual Entry
- Pillow-top Mattress
- Free Standing Dinette
The kids will love having their own space in the loft with two bed mats, a nightstand, a counter and a wardrobe each time they get to your park trailer. You will have your own master bedroom below the loft with a queen bed or choose a king option, and plenty of storage. You might like to add the washer/dryer option to the prepped space to keep everything clean before returning home. The full bathroom is next to the loft stairs, and dual entry offers a smooth flow of traffic. You will find the front living area, and the kitchen are spacious with dual opposing slide outs, plus you will find seating on the hide-a-bed sofa with ottoman, the recliners or the free standing dinette. And the kitchen offers all the appliances needed to make a holiday meal.
The Jay Flight Bungalow travel trailer by Jayco offers inside comforts, conveniences and style such as a central vacuum with push button retract for easy hose storage, six panel style bathroom and master bedroom doors, crown molding on kitchen overhead cabinets and in the living room, hardwood-look vinyl flooring, and residential Shaw carpet with padding. Each model is built on l-class cambered structural steel l-beams with Magnum Truss roof system, tongue-and-groove plywood floor decking, and includes Dexter Axles with Nev-R-Adjust brakes and E-Z Lube hubs. And the Customer Value package is mandatory! Choose the travel trailer that fits your family's type of fun, and keep this going for generations!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $10,000
Sale Price: $69,999
Stock# U-1L0196
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 8 ft |
| Hitch Weight | 1660 lbs |
| GVWR | 13250 lbs |
| Dry Weight | 11705 lbs |
| Cargo Capacity | 1545 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 71.5 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 16" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 20' Power w/LED Light and Speakers |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 1JBJ0BV8L11L0196 |
Jay Flight Bungalow 40LOFT Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


