Used 2020 Forest River RV Salem Hemisphere Hyper-Lyte 26BHHL Travel Trailer
Forest River Salem Hemisphere Hyper-Lyte travel trailer 26BHHL highlights:
- Dual Entry
- Private Bedroom
- Large Slide
- Outdoor Kitchen
- Double-Size Bunks
- Fireplace
This Salem Hemisphere Hyper-Lyte travel trailer has it all: two entry doors, a private bedroom for you, double-size bunks for the kids, plus a large slide out for more interior space! After you've explored for the day, come back to this unit to prepare dinner on the three-burner range or in the microwave. The rear corner bath includes a large shower with skylight and it's own exterior entry door, so the kids can easily use the restroom and get back outside without going through the whole unit. This unit also includes a Texas-size pass-through storage, a 16' awning, and an exterior refrigerator for cold drinks!
When the campground is calling your name, you will want a Salem Hemisphere Hyper-Lyte travel trailer! These models are stylish with their high-definition graphics package on the exterior and their Herringbone Designer's Choice Shaw flooring on the interior. You will certainly appreciate having quality features built into the very core of every Hyper-Lyte, like the wide-stance axle system, the upgraded insulation package, and the vacuum-bonded "Aluma Frame" sidewalls and floor. The XL max-tint panoramic windows will also be favorable for their great views of the beautiful scenery surrounding you, and the shaded pet tether will certainly come in handy when you bring along the family pet.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 085629
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Interior Color | BROWN |
| Hitch Weight | 890 lbs |
| Dry Weight | 6688 lbs |
| Cargo Capacity | 3002 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V Residential |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| TV Info | LR 32" LED TV |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TSBB28LU085629 |
Salem Hemisphere Hyper-Lyte 26BHHL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


