Used 2020 Jayco Jay Flight Bungalow 40RLTS Travel Trailer
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886Jayco Jay Flight Bungalow travel trailer 40RLTS highlights:
- Rear Living
- Kitchen Island
- Recliners
- Dual Entry
- Pillow-top Mattress
- Free Standing Dinette
You will have an outdoor living area created by the 19' power awning with LED light and speakers, and an inside rear living area with a hide-a-bed sofa and ottoman, two recliners, and an entertainment center with an electric fireplace below. During the summer months you will probably use the ceiling fan and air conditioner instead. The kitchen offers a hutch, a pantry, a residential refrigerator and more to be able to make meals when you like. The kitchen island gives you extra serving space as well. You will surely enjoy the views out of the residential-style sliding patio doors as you walk to the full bathroom with a prepped space for a washer/dryer option, and the front master bedroom offers a queen bed, a vanity and full wall of storage.
The Jay Flight Bungalow travel trailer by Jayco offers inside comforts, conveniences and style such as a central vacuum with push button retract for easy hose storage, six panel style bathroom and master bedroom doors, crown molding on kitchen overhead cabinets and in the living room, hardwood-look vinyl flooring, and residential Shaw carpet with padding. Each model is built on l-class cambered structural steel l-beams with Magnum Truss roof system, tongue-and-groove plywood floor decking, and includes Dexter Axles with Nev-R-Adjust brakes and E-Z Lube hubs. And the Customer Value package is mandatory! Choose the travel trailer that fits your family's type of fun, and keep this going for generations!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
You Save: $9,790
Sale Price: $44,878
Stock# JCR0120
Interior Color: 4
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 8 ft |
| Interior Color | 4 |
| Hitch Weight | 1460 lbs |
| GVWR | 13000 lbs |
| Dry Weight | 11010 lbs |
| Cargo Capacity | 1990 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 32.5 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 16" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 19' Power w/LED Light and Speakers |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 1UJBJ0BV3L11J0120 |
Jay Flight Bungalow 40RLTS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


