Used 2019 Jayco Jay Flight 28BHS Travel Trailer
Jayco Jay Flight 28BHS travel trailer highlights:
- Double Size Bunks
- Dual Entry
- U-Shaped Dinette
- Rear Bath
- Outside Kitchen
It's time to enjoy all your camping trips with your family in this travel trailer. The kiddos will enjoy their own double size bunk beds while you rest in the master bedroom on the opposite side. You can meet in the middle to play games and eat meals together on the U-shaped dinette or sofa. The rear bathroom is conveniently beside the bunks, as well as the main entry door. The second entry in the master bedroom allows the parents to sneak out for a walk in the morning while the others sleep in after staying up late. If you want to start breakfast outside on the outdoor kitchen, that works also. It's time to start planning your next trip!
With any Jayco Jay Flight travel trailer you will get solid construction from the fully integrated A-frame, the l-class cambered structural steel l-beams, and the Magnum Truss roof system with seamless DiFlex II material. The 30" x 72" main entrance door, the keyed alike entrance and baggage doors, the exclusive JaySmart lighting system, and the Goodyear tires offer safety and security you will want every where you travel and setup. It's time to find out what else the Jay Flight has to offer that you can't travel without. Choose your favorite model today!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 4217
Exterior Color: Silver
Interior Color: Saddle, Toffee, Sterling
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Saddle, Toffee, Sterling |
| Exterior Color | Silver |
| Hitch Weight | 788 lbs |
| GVWR | 8750 lbs |
| Dry Weight | 6650 lbs |
| Cargo Capacity | 2100 lbs |
| Fresh Water Capacity | 76 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Power with LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BRXK1TD0366 |
Jay Flight 28BHS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


