Used 2019 Heartland Wilderness 3250BS Travel Trailer
Heartland Wilderness 3250BS travel trailer highlights:
- Private Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- Kitchen Island
- Dual Entry
- Outdoor Kitchen
This dual entry model features all the conveniences of home in a travel trailer unit that you can take anywhere you want. Just imagine the bunkhouse being a place that the kids will love to call their own, and includes a slide out with a set of bunk beds, and a third bunk is above a wardrobe/entertainment center. The kitchen provides everything you will need to prepare and cook food for your family including a kitchen island with storage. Another place you can cook your meals at is at the outdoor kitchen. Also having two slides in the main living and kitchen area, you will enjoy a spacious, relaxing time where ever you camp!
In any Heartland Wilderness travel trailer, you will find convenient interior features such as a deep bowl sink in the kitchen for easily cleaning the dishes, a 12 volt AM/FM/CD with indoor and outdoor speakers for entertainment, and a curvilinear roof for more head room. The exterior features include a laminated roof system which is fully walkable, Wide-Trax suspension and axle system, an enclosed and heated underbelly for four season of traveling, and a finished off pass-through storage for your larger camping items. Come choose the layout that works best for your family's camping lifestyle.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# RV7759
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Hitch Weight | 702 lbs |
| GVWR | 9600 lbs |
| Dry Weight | 7746 lbs |
| Cargo Capacity | 1822 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5100 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB332XKE407759 |
Wilderness 3250BS Reviews
-
Poor materials and not well build
2017 Wilderness 3250BS
What I liked most: I love the floor plan
What I'd improve: The materials they put on this rig sucks. Its made so cheap that we started having issues when we drove off the dealer. First the heater, second the refrigerator and now the slide room. No one wants to help us on the warranty and its a pain in the but. Havent had it for even 5 month's and now i have to figure out where to take it. BUY ANOTHER BRAND... ????ITS FALLING APART AND THEY KEEP GIVING US THE RUNNING AROUND. ARE VACATION HAD TO BE CUT SHORT.9 years ago | Sammy M. from Leesville, LA -
Popular bunkhouse floorplan
2016 Wilderness 3250BS
What I liked most: Outdoor kitchen has a really cool looking black splash with a pullout counter area. Front bedroom has really nice night stands with cubbyholes and electrical outlets for digital devices as well as two reading lights which are moved pretty far back perfect for laying in bed and reading without the light getting too much in your eyes. Residential style doors versus pocket doors are nice. Rear bunk private area with door has enough room for three bunks, couple of the storage cabinets, and drawers. Island in kitchen has enough overlap you could put a couple stools there if you wanted to. The U-shaped dinette has curved corners in the cushions so you don't fall back in the corner while you're sitting there, actually keeping you up closer to the table.
What I'd improve: Power jacks would be nice.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


