Used 2019 Heartland Wilderness 3185QB Travel Trailer
Heartland Wilderness 3185QB travel trailer highlights:
- Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- Sofa
- L-Shaped Counter
- Outdoor Kitchen
As you step inside this travel trailer you will be wow'd by all its features! The bunkhouse is sure to be a crowd pleaser for the kiddos, and the chef in your family is sure to love cooking at the outdoor kitchen. You can enjoy those delicious meals at the U-shaped dinette or transform it into an extra sleeping space if the two bunk beds and smaller dinette don't do the trick. When you're ready to hit the sack then head into the front private bedroom and jump into the cozy RV queen bed that has night stands for your cell phone and such on either side.
In any Heartland Wilderness travel trailer, you will find convenient interior features such as a deep bowl sink in the kitchen for easily cleaning the dishes, a 12 volt AM/FM/CD with indoor and outdoor speakers for entertainment, and a curvilinear roof for more head room. The exterior features include a laminated roof system which is fully walkable, Wide-Trax suspension and axle system, an enclosed and heated underbelly for four season of traveling, and a finished off pass-through storage for your larger camping items. Come choose the layout that works best for your family's camping lifestyle.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 395835
Interior Color: Haven, Corvana
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Haven, Corvana |
| Hitch Weight | 798 lbs |
| GVWR | 8600 lbs |
| Dry Weight | 7036 lbs |
| Cargo Capacity | 1532 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB3528KN395835 |
Wilderness 3185QB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


