Used 2019 Heartland Sundance Ultra Lite 283 RB Travel Trailer
Heartland Sundance Ultra Lite travel trailer 283 RB highlights:
- Rear Slide
- Bunkhouse
- Dual Entry
- Walk-Through Bath
- Half Bath
Everyone will enjoy the convenience of the bath and a half that is featured in this Sundance Ultra Lite. Your kids will easily be able access the half bathroom from the rear private bunkhouse which is quiet convenient. The unique rear slide out in this room includes two bunk beds providing more floor space for the kids to hang out inside. The second slide offers more living room and kitchen floor space to get to the main entry or to the walk-through bathroom and front private bedroom. You will also find a galley kitchen to make meals, and a booth dinette for inside dining. If you are looking for comfort, convenience and plenty of space for everyone in your next travel trailer, this is the one!
For a lightweight, smaller, and easier to manage travel trailer you will want a Heartland Sundance Ultra Lite. There are a variety of units to choose from and range from a single slide out ideal couples trailer to a double slide out bunkhouse travel trailer that is perfect for any size family. Along the exterior there is a painted fiberglass front cap, a heated, enclosed underbelly, a barrel roof design with aluminum trusses, and an outside shower where you can easily clean up before heading indoors. You will be impressed with the inside of each model. There are stainless steel appliances, residential hidden cabinet hinges, and LED accent back-lighting throughout. For a relaxing time away from home, choose to spend it with a Sundance Ultra Lite travel trailer!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 082320254
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 820 lbs |
| GVWR | 9620 lbs |
| Dry Weight | 6920 lbs |
| Cargo Capacity | 2668 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 87 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
Sundance Ultra Lite 283 RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


