Used 2019 Heartland Bighorn 3925MLP Fifth Wheel
Multi-Purpose Laundry Room!Heartland Bighorn fifth wheel 3925MLP highlights:
- Laundry Room/Pantry
- Rear Living
- Kitchen Island
- 55" LED HDTV
This unique fifth wheel includes its own laundry room and pantry with a large sink, a closet for a washer and dryer if you choose to add that option, plus counter space and plenty of cabinets for storage. The full-timer will love this layout! Just imagine making meals in a spacious kitchen with a center island while watching the 55" LED HDTV and visiting with camping friends relaxing at the legless dinette or on the living room furniture. Afterwards you can visit outside under the awning before getting ready for nighttime. The full bathroom includes a shower with a seat, and the master bedroom allows you to store plenty of clothes, plus your outdoor gear has space in the exterior storage. Start living clean!
Each Bighorn fifth wheel will give you luxury and affordable features. The exterior includes the largest amount of storage with 140 cu. ft. for all of your gear, a Universal Docking Center, an 88 degree turning radius front cap design, hydraulic landing gear, and Mor/Ryde suspension. You will also find a heated and enclosed underbelly, tanks and gate valves to allow you to easily camp in all types of weather. Scenic views are available through the huge panoramic rear bay window and the windows around the dinette. More inside features include hand crafted cabinets including decor glass on all upper cabinets, LED lit crown molding, and the One Control system allowing users to remotely control and monitor many RV systems from a smartphone or tablet. Choose your favorite model and raise your status!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $30,428
Sale Price: $42,997
Stock# 78007
Exterior Color: BEIGE
Interior Color: BEIGE
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Interior Color | BEIGE |
| Exterior Color | BEIGE |
| Hitch Weight | 2810 lbs |
| GVWR | 16500 lbs |
| Dry Weight | 13798 lbs |
| Cargo Capacity | 2654 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 55" LED HDTV |
| Awning Info | 20' Power |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5SFBG4320KE413127 |
Bighorn 3925MLP Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


