Used 2019 Dynamax Isata 5 30FW Motor Home Super C - Diesel
Queen Bed, Bunk Over Cab, Rear Bath, Private Bedroom, Reclining Seats - Campers Inn RV of Louisville 812-282-7718
View all Isata 5 Floorplans
2019 30FW Features and Options
What Our Customers Are Saying
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Price:
$134,995
Campers Inn
Location: Louisville KY
Stock# 114313XA
Location: Louisville KY
Stock# 114313XA
Chassis: Ram 5500 SLT
Stock# 114313XA
Chassis: Ram 5500 SLT
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2019 30FW Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 19500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 78 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins 6.7L I6 Turbo |
| Chassis | Ram 5500 SLT |
| Horsepower | 325 hp |
| Fuel Capacity | 52 gals |
| Wheelbase | 237.5 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 750 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 7000 lbs |
| Axle Weight Rear | 13500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20.3 gals |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 39" LED TV, BR 32" LED TV, EXT 32" LED TV |
| Awning Info | 16' Armless with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 37500 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 3C7WRMDL7JG248449 |
For more information
Contact Us
Isata 5 30FW Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


