Used 2019 Dutchmen RV Aspen Trail LE 1700BH Travel Trailer
Dutchmen Aspen Trail LE travel trailer 1700BH highlights:
- Bunk Beds
- Queen-Size Bed
- Booth Dinette
- Pantry
Just imagine taking your whole family to an away game, your farm, or a state park with this Aspen Trail LE travel trailer. This model provides plenty of sleeping space for five with the bunk beds, queen-size bed, and folded down booth dinette. The private bathroom allows everyone to get dressed and cleaned up before heading outdoors to watch the game, feed the animals, or hike around the park. You will also find full kitchen amenities and storage for everyone's gear.
With each Aspen Trail LE travel trailer by Dutchmen RV, you will be able to travel light with plenty of luxuries to make every stay comfortable and enjoyable. From the 13,500 BTU air conditioner, interior LED lighting, and upgraded residential flooring, to the microwave and galley sink with high-rise faucet, you will never miss out on any of your favorite features from home when you take the Aspen Trail LE with you on all of your upcoming adventures.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $1,100
Sale Price: $16,895
Stock# RV0779
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Hitch Weight | 452 lbs |
| Dry Weight | 3199 lbs |
| Cargo Capacity | 651 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power w/ LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT17018KH920911 |
Aspen Trail LE 1700BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


