Used 2018 Forest River RV Sabre 27BHD Fifth Wheel
THIS RV IS SOLD. OVER 3000 MORE IN STOCK. CALL 817-645-8100
Forest River Sabre 27BHD fifth wheel highlights:
- Bunk Beds
- Booth Dinette
- Hutch
- Double Entry Bath
- Stainless Steel Appliances
- Exterior Refrigerator
Have you been thinking about owning a fifth wheel to travel with your kids to explore the great outdoors? This Sabre 27BHD gives you luxury and space with plenty of comfortable seating and sleeping arrangements when you aren't playing outside. Just imagine the kids relaxing on the bunk beds after a long travel day. You can even nap on the theatre seats or in the front master bedroom. You will surely love the residential refrigerator, and the exterior refrigerator when storing cold food for a long trip. After being outside all day, you can come indoors to relax while watching the large residential size LED TV, keep warm by the fireplace with remote or cool from the 40" ceiling fan, and get cleaned up in the dual entry bathroom. Come see what else makes this the RV for you!
Each Sabre fifth wheel by Forest River offers luxurious living areas, residential kitchen amenities, four seasons of traveling, and lots of storage so you can stay awhile. From the Colossal Camper four door, french door refrigerator and the seamless countertops for a stylish look, the Cinemax seating with cup holders, massage, heat and back-lighting for the perfect movie night, to the Versa-Bed adjustable, powered sleep system for a comfortable night's rest to the double high output USB charging ports to stay connected at all times, you will love any model you choose.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# 204509A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Hitch Weight | 1300 lbs |
| Dry Weight | 8583 lbs |
| Cargo Capacity | 1677 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Four Door Residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED |
| Awning Info | 20' Adjustable Power with LED Lighting |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3SRSB2J6101418 |
Sabre 27BHD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


