Used 2018 Forest River RV Rockwood Hard Side High Wall Series A213HW Folding Pop-Up Camper
Forest River Rockwood Hard Side High Wall A213HW pop-up camper highlights:
- Outdoor Gas Grill
- Twin Beds
- Booth Dinette
- Residential Toilet
When you're ready to head into the great outdoors, check out this Forest River A213HW hard side high wall pop-up camper! It features room for the whole family with two twin beds with a night stand in between the two. There is also a booth dinette for you to enjoy your meals at, as well as, transform into an extra sleeping space, plus there is a front dormer to promote more open space and comfort. There is plenty of storage throughout the interior and EZ reach exterior trunk, plus other exterior storage locations. A distinct feature with this model is the residential toilet, no more trips outdoors!
In any Forest River Rockwood Hard Side High Wall folding pop-up camper, you will find the perfect combination between a travel trailer and a premier tent camper to give your camping trip the best of both worlds. You get more than what you expect with features like the digital media receiver with an AM/FM stereo, Bluetooth, MP3 player, USB, and auxiliary ports, an outdoor gas grill with a worktable, plus an outdoor speaker for you to jam out while you cook out, a patio light, and you can even add the optional awning/ screen room. Inside, there is a maple interior with "wood-look" linoleum and stainless steel look appliances to give a sleek appearance throughout the camper, along with floor lights and 2 ceiling LED lights for you to see clearly day and night.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# RU471
Exterior Color: TAN
| Sleeps | 3 |
| Length | 20 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 5 ft 7 in |
| Exterior Color | TAN |
| Hitch Weight | 372 lbs |
| Dry Weight | 2670 lbs |
| Cargo Capacity | 702 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Refrigerator Type | XL Three Way |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4CPRW10JD304303 |
Rockwood Hard Side High Wall Series A213HW Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


