Used 2018 Forest River RV Forester MBS 2401R Motor Home Class C - Diesel
Forester MBS Class C-Diesel 2401R highlights:
- Flip Up Countertop
- Bunk Over Cab
- 42"x 68" Booth Dinette
- Two Slide Outs
Take this Forester MBS 2401R motor home by Forest River out to the big game and have a tailgate party! Invite all of your friends and enjoy a nice day outside. Bring all of your treats and drinks, store them in the fridge and use the flip-up countertop for displaying the treats during the day. If someone gets sleepy, there are plenty of options for taking a nap, especially for those little ones that may not be able to last all day.
These Forest River Forester MBS motorhome class C-Diesel's are what you should be looking at when it comes to tasteful style and design. The backup camera will come in handy when parking your RV into your campsite. The inside of these motorhomes are comfortable, very spacious, and there are several floor plans to look at and choose from. There are beautiful colors to choose from that will make you feel like you are at home. All of the Foresters are "Certified Green" by TRA Certification.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $6,000
Sale Price: $63,999
Stock# c-30829
Chassis: Mercedes Benz
Exterior Color: Standard, Mocha, Cobalt
Interior Color: Mojave, Cobblestone, Chestnut
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 24 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Mojave, Cobblestone, Chestnut |
| Exterior Color | Standard, Mocha, Cobalt |
| Hitch Weight | 4200 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 9852 lbs |
| Cargo Capacity | 1178 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 3.6 KW Onan LP |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | BlueTec 3.0 V-6 |
| Chassis | Mercedes Benz |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 171 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4080 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 16.6 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 75 cu. ft. |
| TV Info | LR LED TV, Opt. BR TV, Opt. Ext. 19" TV |
| Awning Info | 16' Power |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 8BNPF4CC3GE130829 |
Forester MBS 2401R Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


