Used 2018 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 16FQ Travel Trailer
Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailer 16FQ highlights:
- Rear Bathroom
- Queen Bed
- Sleeps Three People
Come load up your family of three and see just how easy and fun camping can be when you choose to camp with this Cherokee Wolf Pup 16FQ travel trailer. Sleeping room can be found at the front queen bed as well as the dinette which can convert into additional sleeping space - if needed. You will enjoy the convenience of the on-board bathroom in the rear, plus so much more!
When you choose to camp with a Cherokee Wolf Pup travel trailer you are getting a lightweight trailer which is easy to tow as well as ample room throughout each model. The Limited Package offers features such as a power awning, USB charging stations, a stereo with inside and outside speakers, a DVD player and more! The Advantage Package includes the following features an aerodynamic radius front profile, high-impact front metal, and a large exterior folding assist handle plus more! There is also the Camping Package which offers a 3.3 cu. ft. bar and grill refrigerator, a high rise faucet, a microwave, and so much more! Come select your Wolf Pup model today!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# U3762
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Hitch Weight | 437 lbs |
| GVWR | 3937 lbs |
| Dry Weight | 3145 lbs |
| Cargo Capacity | 792 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TCK617JK048692 |
Cherokee Wolf Pup 16FQ Reviews
-
Great for a couple and large dog or small child
2016 Cherokee Wolf Pup 16FQ
What I liked most: The design is convenient and the bed is great for taller people. There are plenty of windows, storage space and counter top space. Indoor/outdoor speaker system and cable hookups are awesome. With the 4-way electric/propane/battery/solar power options, this thing is an all-around entertainment travel vessel--tailgating to boonedocking to road tripping, it's perfect travel size.
What I'd improve: I wish there was an option to add an outdoor kitchen package. Also, the click-lighting is ultra bright. We added some more subdued click lighting for ambiance/night lighting.10 years ago | Megan S. from Clemson, SC -
Very nice, single bed
2016 Cherokee Wolf Pup 16FQ
What I liked most: The cabinets are deep which allows for more storage, we all know how important that is. The bed area is open and has plenty of arms reach counter space and overhead storage. The bathroom seems to be a good size. Ceiling speaker system is a nice touch.
What I'd improve: The shower height feels small. There are no mirrors at all. There is not much lighting, as the manual click lights do not put out much light, there is only one of these click lights in the bathroom and the bathroom has no windows either. The booth does not have any storage underneath, others usually have drawers or cabinets.11 years ago | Nate T. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


