Used 2017 Starcraft Autumn Ridge 29BHU Travel Trailer
Sleeping space for seven people, a single slide out, plus an outdoor kitchen makes camping in the Autumn Ridge 29BHU travel trailer a dream come true!
In the combined living/kitchen area you will love the extra space that the slide out offers. Within the slide out there is a u-dinette and a sofa with an overhead cabinet. You can choose a few different options in place of the sofa such as theater seating, a hide-a-bed, or a sleeper sofa. Adjacent to the slide out there is a large pantry.
Along the door side you will find a flip-up counter, an angled double sink, a three burner range with an overhead microwave, a refrigerator, an entertainment center, and a wardrobe.
In the right rear corner of the trailer is the bathroom with a sink, with a medicine cabinet, a toilet, and a shower.
The double bunk beds provide sleeping space for four people, so your kids can bring along a friend.
Retreat to the front bedroom for a good nights rest on the queen bed. Along either side of the bed there are wardrobes, and above you will enjoy the storage space that the overhead cabinet provides.
Outside there is an awning, plus exterior storage. Also outdoors, store drinks or a few snacks at the outside refrigerator, and clean up at the sink, plus more!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# B85359
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 710 lbs |
| GVWR | 8950 lbs |
| Dry Weight | 6582 lbs |
| Cargo Capacity | 2368 lbs |
| Fresh Water Capacity | 63 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 1SABS0BR5H2P25120 |
Autumn Ridge 29BHU Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


